CC45SL3FD560JYVNA
DigiKey Part Number
445-CC45SL3FD560JYVNA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC45SL3FD560JYVNA
Description
CAP CER 56PF 3KV SL RADIAL
Detailed Description
56 pF ±5% 3000V (3kV) Ceramic Capacitor SL Radial, Disc
EDA/CAD Models
CC45SL3FD560JYVNA Models
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.276" Dia (7.00mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)