C3216C0G2J561J085AA
DigiKey Part Number
445-4152-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-4152-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C3216C0G2J561J085AA
Description
CAP CER 560PF 630V C0G 1206
Customer Reference
Detailed Description
560 pF ±5% 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C3216C0G2J561J085AA Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)