C2012Y5V0J226Z is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
YAGEO
In Stock: 4.332
Datasheet
Similar
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 320.236
Datasheet
Similar
Murata Electronics
22 µF -20%, +80% 6.3V Ceramic Capacitor Y5V (F) 0805 (2012 Metric)
C2012Y5V0J226Z
DigiKey Part Number
445-1373-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2012Y5V0J226Z
Description
CAP CER 22UF 6.3V Y5V 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C2012Y5V0J226Z Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
-20%, +80%
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)