C1005X6S0J225K050BC
DigiKey Part Number
445-13885-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-13885-1-ND - Cut Tape (CT)
445-13885-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1005X6S0J225K050BC
Description
CAP CER 2.2UF 6.3V X6S 0402
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X6S 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
C1005X6S0J225K050BC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Features
Low ESL
Part Status
Active
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)