C0402X5R0J222K020BC
DigiKey Part Number
445-5511-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-5511-1-ND - Cut Tape (CT)
445-5511-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402X5R0J222K020BC
Description
CAP CER 2200PF 6.3V X5R 01005
Customer Reference
Detailed Description
2200 pF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 01005 (0402 Metric)
EDA/CAD Models
C0402X5R0J222K020BC Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Features
Low ESL
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.009" (0.22mm)