C0402C0G1C180J020BC | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | C0402C0G1C180J020BC |
Description | CAP CER 18PF 16V C0G 01005 |
Customer Reference | |
Detailed Description | 18 pF ±5% 16V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | C0402C0G1C180J020BC Models |
Category | Temperature Coefficient |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Series | Features Low ESL |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Applications |
Part Status Obsolete | Mounting Type |
Capacitance | Package / Case 01005 (0402 Metric) |
Tolerance ±5% | Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) |
Voltage - Rated | Thickness (Max) 0.009" (0.22mm) |