B82476B1682M100
DigiKey Part Number
495-5841-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-5841-1-ND - Cut Tape (CT)
495-5841-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82476B1682M100
Description
FIXED IND 6.8UH 4.8A 21 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 4.8 A 21mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
B82476B1682M100 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
4.6A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
21mOhm Max
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Last Time Buy
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.510" L x 0.370" W (12.95mm x 9.40mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.200" (5.08mm)