B66397Q0400K187
DigiKey Part Number
495-B66397Q0400K187-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B66397Q0400K187
Description
FERRITE CORE ETD 400NH N87
Detailed Description
Uncoated N87 Ferrite Core ETD Type 2.354" (59.80mm) Length 0.870" (22.10mm) Width Diameter 0.870" (22.10mm) Height
EDA/CAD Models
B66397Q0400K187 Models
Category
Gap
Distributed Gapped
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.38
Series
Effective Length (le) mm
139.0
Packaging
Bulk
Effective Area (Ae) mm²
368.0
Core Type
ETD
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
Supplier Device Package
ETD 59 x 31 x 22
Height
0.870" (22.10mm)
Inductance Factor (Al)
400 nH
Length
2.354" (59.80mm)
Tolerance
±10%
Width
0.870" (22.10mm)