B57861S0502F040
DigiKey Part Number
495-2147-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B57861S0502F040
Description
THERMISTOR NTC 5KOHM 3988K BEAD
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
NTC Thermistor 5k Bead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B57861S0502F040 Models
Category
B25/100
3988K
Manufacturer
TDK
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Power - Max
60 mW
Packaging
Bulk
Length - Lead Wire
1.71" (43.50mm)
Part Status
Active
Mounting Type
Free Hanging
Resistance in Ohms @ 25°C
5k
Grade
Automotive
Resistance Tolerance
±1%
Qualification
AEC-Q200
B Value Tolerance
±1%