B43634A5397M060
DigiKey Part Number
495-B43634A5397M060-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43634A5397M060
Description
SNAP-IN 390UF 450V
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
390 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 280mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B43634A5397M060 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
2.48 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
420 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
280mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 85°C