B41896D7107M000
DigiKey Part Number
495-6010-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41896D7107M000
Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1.516Ohm @ 120Hz 7000 Hrs @ 125°C
Category
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 125°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Polarization
Polar
Packaging
Bulk
Ratings
Part Status
Not For New Designs
Applications
Capacitance
Ripple Current @ High Frequency
680 mA @ 100 kHz
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
35 V
Package / Case
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.516Ohm @ 120Hz