B41888C3687M002 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
680 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 116mOhm @ 10kHz 7000 Hrs @ 105°C
B41888C3687M002
DigiKey Part Number
495-B41888C3687M002-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41888C3687M002
Description
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
B41888C3687M002 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
900 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
101 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
116mOhm @ 10kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C