B41693A9108Q001
DigiKey Part Number
495-B41693A9108Q001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41693A9108Q001
Description
CAP ALUM 1000UF 100V AXIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 85mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B41693A9108Q001 Models
Category
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 125°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Polarization
Polar
Packaging
Bulk
Applications
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
6.1 A @ 10 kHz
Capacitance
Impedance
43 mOhms
Tolerance
-10%, +30%
Size / Dimension
0.827" Dia x 1.929" L (21.00mm x 49.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
85mOhm @ 100Hz