ZUP20-40/U
DigiKey Part Number
285-1675-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZUP20-40/U
Description
PWR SUP BENCH PROG 0-20V 800W
Customer Reference
Detailed Description
0 ~ 20VDC Output Bench (AC to DC) Power Supply Digital 0 ~ 40A Output 800W Features Memory, Programmable, RS232 and RS485 Interface
Size / Dimension
13.780" L x 5.512" W x 4.882" H (350.00mm x 140.00mm x 124.00mm)
Power (Watts)
800W
Accuracy - Voltmeter; Ammeter
0.02% + 12mV
Voltage Regulation - Line
1mV + 0.005%
Voltage Regulation - Load
2mV + 0.005%
Voltage - Supply
85 ~ 265VAC
Current Regulation - Line
0.01% + 5mA
Current Regulation - Load
0.07% + 10mA
Voltage - Output
0 ~ 20VDC
Ripple
5mV
Current - Output
0 ~ 40A