RWS600B-5/RFO
DigiKey Part Number
285-RWS600B-5/RFO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWS600B-5/RFO
Description
AC/DC CONVERTER 5V 600W
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 5V 85 ~ 265 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RWS600B-5/RFO Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
77%
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Load Sharing, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
7.48" L x 4.72" W x 2.40" H (190.0mm x 120.0mm x 61.0mm)
Voltage - Output 1
5V
Approval Agency
CE
Current - Output 1
100 A