JWT100-522/A
DigiKey Part Number
285-1403-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JWT100-522/A
Description
AC/DC CONVERTER 5V 12V -12V 100W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 3 Output 5V 12V -12V 85 ~ 265 VAC Input
Category
Current - Output 2
5.5 A
Mfr
Current - Output 3
1 A
Series
Power (Watts)
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Not For New Designs
Voltage - Isolation
3 kV
Type
Enclosed
Efficiency
72%
Number of Outputs
3
Operating Temperature
-10°C ~ 65°C (With Derating)
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Voltage - Output 1
5V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output 2
12V
Size / Dimension
7.99" L x 3.62" W x 1.89" H (202.9mm x 91.9mm x 48.0mm)
Voltage - Output 3
-12V
Approval Agency
CE
Current - Output 1
13 A