I7C2W020A120V-P03-R
TDK-Lambda i7C Series
I7C2W020A120V-P03-R
DigiKey Part Number
285-I7C2W020A120V-P03-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
I7C2W020A120V-P03-R
Description
DC DC CONVERTER 8-24V 300W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 8 ~ 24V 20A 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
I7C2W020A120V-P03-R Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Box
Efficiency
97%
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Non-Isolated PoL Module
Package / Case
Sixteenth Brick
Number of Outputs
1
Size / Dimension
1.45" L x 1.34" W x 0.58" H (36.8mm x 34.0mm x 14.7mm)
Voltage - Input (Min)
9V
Supplier Device Package
Sixteenth Brick
Voltage - Input (Max)
36V
Control Features
Enable, Active Low
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE, UKCA
Current - Output (Max)
20A
Standard Number
60950-1; 62368-1
Power (Watts)
480 W