EZA2500-32048
DigiKey Part Number
285-EZA2500-32048-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EZA2500-32048
Description
DC/DC CONVERTER 48V 320V 2500W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed, Bidirectional DC DC Converter 1 Output 48V / 320V 52A / 7.8A 60V / 380V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EZA2500-32048 Models
Category
Voltage - Output 1
48V / 320V
Manufacturer
TDK-Lambda
Current - Output (Max)
52A / 7.8A
Series
Power (Watts)
2500W
Packaging
Bulk
Voltage - Isolation
3 kV
Part Status
Active
Applications
ITE (Commercial)
Type
Enclosed, Bidirectional
Efficiency
92%
Voltage - Input (Min)
36V / 300V
Operating Temperature
-10°C ~ 40°C
Voltage - Input (Max)
60V / 380V
Mounting Type
Rack Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
15.75" L x 16.65" W x 1.72" H (400.0mm x 422.8mm x 43.6mm)