SPM6550T-1R0M-HZR
DigiKey Part Number
445-SPM6550T-1R0M-HZRTR-ND - Tape & Reel (TR)
445-SPM6550T-1R0M-HZRCT-ND - Cut Tape (CT)
445-SPM6550T-1R0M-HZRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPM6550T-1R0M-HZR
Description
FIXED IND 1UH 14.9A 5.05 MOHM
Detailed Description
1 µH Shielded Wirewound Inductor 14.9 A 5.05mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
15.9A
DC Resistance (DCR)
5.05mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.280" L x 0.268" W (7.10mm x 6.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)