SPM5030T-4R7M-HZ
DigiKey Part Number
445-180097-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-180097-1-ND - Cut Tape (CT)
445-180097-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPM5030T-4R7M-HZ
Description
FIXED IND 4.7UH 4.7A 49.5 MOHM
Detailed Description
4.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 4.7 A 49.5mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SPM5030T-4R7M-HZ Models
Category
Current - Saturation (Isat)
3A
DC Resistance (DCR)
49.5mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.205" L x 0.197" W (5.20mm x 5.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)