MLZ1608N100LT000
DigiKey Part Number
445-6755-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-6755-1-ND - Cut Tape (CT)
445-6755-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLZ1608N100LT000
Description
FIXED IND 10UH 300MA 600 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Multilayer Inductor 300 mA 600mOhm 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MLZ1608N100LT000 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
60mA
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
600mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
2 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)