MHQ1005P15NJT000
DigiKey Part Number
445-9427-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-9427-1-ND - Cut Tape (CT)
445-9427-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MHQ1005P15NJT000
Description
FIXED IND 15NH 400MA 280 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 nH Unshielded Multilayer Inductor 400 mA 280mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MHQ1005P15NJT000 Models
Category
DC Resistance (DCR)
280mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
23 @ 250MHz
Series
Frequency - Self Resonant
2.3GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)