FG28C0G2A151JNT00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
TDK
In Stock: 199
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Similar
In Stock: 438
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
In Stock: 74
150 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
FG28C0G2A151JNT00
DigiKey Part Number
FG28C0G2A151JNT00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG28C0G2A151JNT00
Description
CAP CER 150PF 100V C0G RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FG28C0G2A151JNT00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)