FA14X7R2A683KNU00 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | FA14X7R2A683KNU00-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FA14X7R2A683KNU00 |
Description | CAP CER 0.068UF 100V X7R RADIAL |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.068 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FA14X7R2A683KNU00 Models |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Mfr | Ratings AEC-Q200 |
Series | Applications |
Packaging Bulk | Mounting Type |
Part Status Not For New Designs | Package / Case Radial |
Capacitance | Size / Dimension 0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm) |
Tolerance ±10% | Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm) |
Voltage - Rated | Lead Spacing 0.098" (2.50mm) |