CLF12555T-221M-D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 38
Datasheet
Similar
Würth Elektronik
In Stock: 1.055
Datasheet
Würth Elektronik
In Stock: 109
Pulse Electronics
In Stock: 0
220 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 900 mA 444mOhm Max Nonstandard
CLF12555T-221M-D
DigiKey Part Number
445-15168-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CLF12555T-221M-D
Description
FIXED IND 220UH 900MA 444 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CLF12555T-221M-D Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.5A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
444mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" L x 0.476" W (12.50mm x 12.10mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.230" (5.85mm)