CGA4C2C0G1H101J is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
TDK
In Stock: 14.442
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 7.029
Datasheet
Similar
Direct
KYOCERA AVX
Direct
KYOCERA AVX
Knowles Syfer
YAGEO
KEMET
Samsung Electro-Mechanics
Murata Electronics
Knowles Syfer
100 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
CGA4C2C0G1H101J
DigiKey Part Number
445-6939-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGA4C2C0G1H101J
Description
CAP CER 100PF 50V C0G 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CGA4C2C0G1H101J Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.030" (0.75mm)