C2012Y5V0J226Z | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 445-1373-2-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | C2012Y5V0J226Z |
Description | CAP CER 22UF 6.3V Y5V 0805 |
Customer Reference | |
Detailed Description | 22 µF -20%, +80% 6.3V Ceramic Capacitor Y5V (F) 0805 (2012 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | C2012Y5V0J226Z Models |
Category | Temperature Coefficient |
Mfr | Operating Temperature -30°C ~ 85°C |
Series | Applications |
Packaging Tape & Reel (TR) | Mounting Type |
Part Status Obsolete | Package / Case 0805 (2012 Metric) |
Capacitance | Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
Tolerance -20%, +80% | Thickness (Max) 0.057" (1.45mm) |