C2012C0G2W821K060AA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 3.417
Datasheet
Similar
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Knowles Syfer
820 pF ±10% 450V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
C2012C0G2W821K060AA
DigiKey Part Number
445-15340-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-15340-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2012C0G2W821K060AA
Description
CAP CER 820PF 450V C0G 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C2012C0G2W821K060AA Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.030" (0.75mm)