UMF316B7474MLHT is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Datasheet
KEMET
KEMET
0.47 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
TAIYO YUDEN MLCCs
UMF316B7474MLHT
DigiKey Part Number
587-UMF316B7474MLHTTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-UMF316B7474MLHTCT-ND - Cut Tape (CT)
587-UMF316B7474MLHTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UMF316B7474MLHT
Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UMF316B7474MLHT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)