TMK316F225ZG-T is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Taiyo Yuden
In Stock: 15.790
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 2.671
Datasheet
2.2 µF -20%, +80% 25V Ceramic Capacitor Y5V (F) 1206 (3216 Metric)
TAIYO YUDEN MLCCs
TMK316F225ZG-T
DigiKey Part Number
TMK316F225ZG-T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMK316F225ZG-T
Description
CAP CER 2.2UF 25V Y5V 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TMK316F225ZG-T Models
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
-20%, +80%
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)