TMK042CG6R8BD-W
DigiKey Part Number
587-5723-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-5723-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMK042CG6R8BD-W
Description
CAP CER 6.8PF 25V C0G/NP0 01005
Detailed Description
6.8 pF ±0.1pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric)
EDA/CAD Models
TMK042CG6R8BD-W Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Tolerance
±0.1pF
Thickness (Max)
0.009" (0.22mm)