RCHV1470M1GDC8002E is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Rubycon
Datasheet
Panasonic Industry
Datasheet
Nichicon
Cornell Dubilier Knowles
47 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 60mOhm 10000 Hrs @ 105°C
RCHV1470M1GDC8002E
DigiKey Part Number
587-RCHV1470M1GDC8002ETR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCHV1470M1GDC8002E
Description
CAP ALUM HYBRID 47UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RCHV1470M1GDC8002E Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
130 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.3 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
47 µF
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
60mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C