RAVZF221M1GEH0002U is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 469
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 1.278
Datasheet
220 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 300mOhm @ 100kHz 4000 Hrs @ 125°C
RAVZF221M1GEH0002U
DigiKey Part Number
587-RAVZF221M1GEH0002UTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAVZF221M1GEH0002U
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
227.92 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
296 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.331" L x 0.331" W (8.40mm x 8.40mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
300mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C