RAVZD561M1GFH0002U is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 923
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Panasonic Industry
In Stock: 0
In Stock: 297
Chemi-Con
Chemi-Con
Nichicon
560 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 60mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
RAVZD561M1GFH0002U
DigiKey Part Number
587-RAVZD561M1GFH0002UTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAVZD561M1GFH0002U
Description
CAP ALUM 560UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
595 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.19 A @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.409" L x 0.409" W (10.40mm x 10.40mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
60mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C