RAHVX470M1GDC8002 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 3.763
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Chemi-Con
In Stock: 241
Chemi-Con
In Stock: 240
47 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 60mOhm 2000 Hrs @ 135°C
RAHVX470M1GDC8002
DigiKey Part Number
587-RAHVX470M1GDC8002TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAHVX470M1GDC8002
Description
CAP ALUM HYBRID 47UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RAHVX470M1GDC8002 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Manufacturer
Taiyo Yuden
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Features
Anti-Vibration
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
90 mA @ 120 Hz
Type
Hybrid
Ripple Current @ High Frequency
900 mA @ 100 kHz
Capacitance
47 µF
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
60mOhm
Mounting Type
Surface Mount
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 135°C