RAHV1560M1TDC8002E is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Panasonic Industry
Datasheet
Nichicon
Cornell Dubilier Knowles
56 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 50mOhm 10000 Hrs @ 105°C
RAHV1560M1TDC8002E
DigiKey Part Number
587-RAHV1560M1TDC8002ETR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAHV1560M1TDC8002E
Description
CAP ALUM HYBRID 56UF 20% 25V SMD
Detailed Description
EDA/CAD Models
RAHV1560M1TDC8002E Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
130 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.3 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
56 µF
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
50mOhm
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C