NRS4018T3R3MDGJ
DigiKey Part Number
587-2892-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-2892-1-ND - Cut Tape (CT)
587-2892-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NRS4018T3R3MDGJ
Description
FIXED IND 3.3UH 2A 66 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Semi-Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2 A 66mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NRS4018T3R3MDGJ Models
Category
Current - Saturation (Isat)
2.3A
Mfr
Shielding
Semi-Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
66mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
45MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 120°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)