MMASL168SB5225KTNA01 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 3.830
Datasheet
KEMET
KEMET
YAGEO
YAGEO
TDK
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
2.2 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
MMASL168SB5225KTNA01
DigiKey Part Number
587-MMASL168SB5225KTNA01TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMASL168SB5225KTNA01
Description
CAP CER 2.2UF 10V X5R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MMASL168SB5225KTNA01 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)