MCASU21GSB5105KTNA1J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 2.720
Datasheet
KEMET
1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
MCASU21GSB5105KTNA1J
DigiKey Part Number
587-MCASU21GSB5105KTNA1JTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCASU21GSB5105KTNA1J
Description
CAP CER 1UF 50V X5R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCASU21GSB5105KTNA1J Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)