MCASU063SCG8R2CFNA01
DigiKey Part Number
587-MCASU063SCG8R2CFNA01TR-ND - Tape & Reel (TR)
587-MCASU063SCG8R2CFNA01CT-ND - Cut Tape (CT)
587-MCASU063SCG8R2CFNA01DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCASU063SCG8R2CFNA01
Description
CAP CER 8.2 PF 50V C0G 0201
Detailed Description
8.2 pF ±0.25pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric)
EDA/CAD Models
MCASU063SCG8R2CFNA01 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±0.25pF
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)