MAASE168SB7474MTNA01 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 2.640
Datasheet
TDK
Murata Electronics
Murata Electronics
0.47 µF ±20% 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
MAASE168SB7474MTNA01
DigiKey Part Number
587-MAASE168SB7474MTNA01TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAASE168SB7474MTNA01
Description
CAP CER 0.47UF 16V X7R 0603
Detailed Description
EDA/CAD Models
MAASE168SB7474MTNA01 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)