LSXND6060WKL3R3NMG
DigiKey Part Number
587-LSXND6060WKL3R3NMGTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LSXND6060WKL3R3NMGCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LSXND6060WKL3R3NMGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSXND6060WKL3R3NMG
Description
FIXED IND 3.3UH 2.75A 48 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 2.75 A 48mOhm Max 2424 (6060 Metric)
DC Resistance (DCR)
48mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
55MHz
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
2424 (6060 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
2424
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Current - Saturation (Isat)
2.8A