LSXND4040MKL4R7MDG
DigiKey Part Number
587-LSXND4040MKL4R7MDGTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LSXND4040MKL4R7MDGCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LSXND4040MKL4R7MDGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSXND4040MKL4R7MDG
Description
FIXED IND 4.7UH 1.5A 114 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 1.5 A 114mOhm Max 1616 (4040 Metric)
DC Resistance (DCR)
114mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
45MHz
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
1616 (4040 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1616
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Current - Saturation (Isat)
1.2A