LSMCG321611T160NG
DigiKey Part Number
587-LSMCG321611T160NGTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LSMCG321611T160NGCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LSMCG321611T160NGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSMCG321611T160NG
Description
FERRITE BEAD 16 OHM 1206 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 1206 (3216 Metric) 4A 12mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LSMCG321611T160NG Models
Category
Current Rating (Max)
4A
Manufacturer
Taiyo Yuden
DC Resistance (DCR) (Max)
12mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Power Line
Height (Max)
0.051" (1.30mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Impedance @ Frequency
16 Ohms @ 100 MHz