LSDND1616KKT1R5MM
DigiKey Part Number
587-LSDND1616KKT1R5MMTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LSDND1616KKT1R5MMCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LSDND1616KKT1R5MMDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSDND1616KKT1R5MM
Description
FIXED IND 1.5UH 1.1A 185 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Shielded Wirewound Inductor 1.1 A 185mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
1.75A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
185mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.065" L x 0.065" W (1.64mm x 1.64mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)