LSBHB1608KKT2R2MG
DigiKey Part Number
587-LSBHB1608KKT2R2MGTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LSBHB1608KKT2R2MGCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LSBHB1608KKT2R2MGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSBHB1608KKT2R2MG
Description
FIXED IND 2.2UH 750MA 345 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Wirewound Inductor 750 mA 345mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LSBHB1608KKT2R2MG Models
Category
Current - Saturation (Isat)
520mA
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
345mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)