LMK042B7102KC-W
DigiKey Part Number
LMK042B7102KC-W-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMK042B7102KC-W
Description
CAP CER 1000PF 10V X7R 01005
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±10% 10V Ceramic Capacitor X7R 01005 (0402 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LMK042B7102KC-W Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.009" (0.22mm)