LLQPA251818T2R2M
DigiKey Part Number
587-LLQPA251818T2R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LLQPA251818T2R2M
Description
FIXED IND 2.2UH 1.1A 130 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 1.1 A 130mOhm 1007 (2518 Metric)
Category
Shielding
Semi-Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
130mOhm
Series
Frequency - Self Resonant
68MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
7.96 MHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1007 (2518 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1007
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.098" L x 0.071" W (2.50mm x 1.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Current - Saturation (Isat)
890mA