LLQPA201616T680M
DigiKey Part Number
587-LLQPA201616T680MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LLQPA201616T680M
Description
FIXED IND 68UH 130MA 7 OHM SMD
Detailed Description
68 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 130 mA 7Ohm 0806 (2016 Metric)
DC Resistance (DCR)
7Ohm
Series
Frequency - Self Resonant
10MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
2.52 MHz
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0806
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Current - Saturation (Isat)
130mA