LLQPA201212T1R0M
DigiKey Part Number
587-LLQPA201212T1R0MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LLQPA201212T1R0M
Description
FIXED IND 1UH 840MA 190 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 840 mA 190mOhm 0805 (2012 Metric)
DC Resistance (DCR)
190mOhm
Series
Frequency - Self Resonant
100MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
7.96 MHz
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0805
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.057" (1.45mm)
Current - Saturation (Isat)
700mA